Kolesterol Nedir? Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Kolesterol nasıl tedavi edilmelidir?

0
595
endikasyon-ilac-bilgi-kaynagi-kardiyoloji-ldl-hdl-kolestrol
endikasyon-ilac-bilgi-kaynagi-kardiyoloji-ldl-hdl-kolestrol

Kolesterol Hastalığı Nedir ?

Kanınmız iki tip kolesterol bulunmaktadır. Bunlardan iyi olarak adlandırılanı HDL (High Density Lipoprotein) kolesteroldür. Kalp sağlığını muhafaza eder. Kanı bir nevi temizleyen HDL atardamardaki kolesterolü karaciğere taşır. LDL (Low density lipoprotein) ise kötü kolesterol olarak adlandırılır. LDL ne kadar düşük seviyelerde olursa sağlığımız da o kadar iyi olacaktır. Karaciğerde toplanması gereken kolesterol LDL tarafından bedenin çeşitli bölgelerine taşınır. Kandaki LDL seviyesi arttığında atardamarlarda da kolesterol birikecektir. Bu da atardamarların duvarlarının büzülmesine neden olur ve atardamarlar esneklik kazanır.

endikasyon-ilac-bilgi-kaynagi-kardiyoloji-ldl-hdl-kolestrol
endikasyon-ilac-bilgi-kaynagi-kardiyoloji-ldl-hdl-kolestrol

 Kolesterol Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Atardamarlardaki bu küçülme ve esneklik kalp sağlığını kötü yönde etkiler. Kalp krizi ve felcin en büyük sebeplerinin başında kolesterol yüksekliği gelmektedir. LDL, yani kötü kolesterol seviyesinin olabildiğince düşük olması gerekmektedir. Toplam kolesterol ise LDL (Low density lipoprotein) ve HDL (High Density Lipoprotein) dahil damarlarda bulunan tüm kolesterol miktarının ölçülmesiyle elde edilmektedir. Damar hastalıkları ve kalp hastalıkları riski toplam kolesterolle doğru orantılı olarak artmaktadır. Bunun yanında genellikle LDL seviyesi daha çok göz önünde bulundurulmaktadır.

endikasyon-ilac-bilgi-kaynagi-kardiyoloji-ldl-hdl-kolestrol-icerik

Kolesterol Hastalığının Nedenleri Nelerdir

Kolesterol zaman içerisinde ki bu uzun bir vadedir damarların duvarlarında birikmektedir. Kolesterolün biriktiği damar o damara bağlı olan organları da etkileyecektir. Kolesterol yüksekliği ani olarak bir sorun yaşatmayacaktır. Zaman içerisinde biriken kolesterol sağlığı tehdit etmektedir. Bu nedenle uzun yıllar boyu yüksek kolesterol problemi yaşayan hastaların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Koroner arter damarlarda kolesterolün birikmesi kalp yetmezliği ve kalp krizine sebebiyet verir. Beyne giden damarlarda kolesterol birikmesi ise felce neden olmaktadır. Felcin de çeşitleri vardır. Konuşma kaybı, davranış bozuklukları, vücudun belirli bir tarafının hareket edememesi veya vücutta fonksiyon kaybı felç çeşitleri arasında yer alır.

 Kolesterol Hastalığının Tedavisi Nasıl olmalıdır

Böbreğe giden damarlardaki kolesterol birikmesi ise böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon nedenleri arasındadır. Damarlar vücudun tüm bölümlerinde olduğundan herhangi bir damardaki tıkanıklık bulunduğu bölgenin yetersiz çalışmasına veya tamamen fonksiyonunu kaybetmesine neden olabilir. Örneğin körlük, kangren çeşitli sindirim sistemi hastalıkları gibi bir çok kötü sonuç ortaya çıkabilir. Kötü kolesterol hayati tehlike demektir. Yüksek kolesterole bağlı rahatsızlıkların çoğunda tedavinin ilk aşaması  kötü kolesterolü düşürmektir fakat çoğu zaman hastalık öyle ileri boyutlara ulaşır ki tedavisi mümkün olmaz. Yüksek tempo yürüyüşlerin kolesterol değerinizi düşürmenize çok faydası olduğu yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

endikasyon-ilac-bilgi-kaynagi-kardiyoloji-ldl-hdl-kolestrol
endikasyon-ilac-bilgi-kaynagi-kardiyoloji-ldl-hdl-kolestrol

Kolesterol Hastalığının Değerleri

Bazı karaciğer hastalıkları, tiroid bezinin düzensiz çalışması, diyabet, aşırı şişmanlık, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir kısım ilaçlar ve çeşitli hastalıklar kolesterol yükselmesine neden olabilmektedir. Aslında kolesterolü yükselten bir çok etken bulunmaktadır. Çeşitli genetik özellikler de kolesterolü yükseltebilmektedir. Beslenme de kolesterolü etkilemektedir bu nedenle kişinin dengeli ve sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Bu sayede kolesterole neden olan şişmanlık sorunu da ortadan kalkacaktır. Ayrıca kişinin aşırı stres altında olması da kolesterol seviyesini yükseltir. Her gün yarım saatlik yürüyüş yapmak bile HDL kolesterolü yükseltecek, LDL (Low density lipoprotein) kolesterolü ise azaltacaktır. Kandaki kolesterol seviyesi yaşa bağlı olarak da artış göstermektedir. 60 yaş üstü bireylerde kolesterol seviyesi yaşa bağlı olarak yükselir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here